English
02-5619955
info@BeeTravel.co.il

סיור חג המולד של המזרח וטיש

  • משך הסיור: אחה"צ - לילה
  • אזור: העיר העתיקה והשכונות חרדיות

שילוב חגיגי של שלושה חגים ואירועים בסיור אחד, סיור בחג המולד “הפחות מוכר” של העדות הנוצריות המזרחיות, חג האפיפניה – ההתגלות הקתולי וליל שבת בעולם החרדי עם טיש חסידי

מדריך הסיור: מויש מעוז, סיור ארוך, יציאה מובטחת!

בכל שנה חוגגות הכנסיות המזרחיות את חג המולד במיסות מרשימות וססגוניות בכנסיותיהן השונות, בעקבות הבדלי לוחות השנה של המזרחים (אורתודוכסים) והמערבים (קתולים ופרוטסטנים) יוצא זה גם חג האפיפניה (ההתגלות) של העדות המערביות. ואם זה לא מספיק אז השנה זה יוצא ביום שישי, מה שמאפשר לנו להמשיך את החגיגה בשכונות החרדיות ולבקר בטיש באחת החסידויות בעיר.

סיור בחג המולד של המזרח טקס בכנסייה הרוסית בירושלים
טיש בשכונות החרדיות טיש בשכונות החרדיות


מסלול ומידע נוסף:
ה6 בינואר, 12 יום לאחר לידת ישוע מציין התגלויותיו בדמות הצגתו לראשונה לעולם, טבילתו והנס הראשון אותו ביצע בכנא אשר בגליל. רעיון לידתו של ישוע מרוח הקודש, מאם בתולה ללא רבב, היותו שילוב של טבע אלוהי ואנושי, אלו הפכוהו לנשוא אינספור מסורות, טקסים וניסים המיוחסים לו, דת אשר צמחה מהיהדות ורואה בו את המשיח ואת האלוהים. תכלית חיי ישוע, להסיר חרפת החטא הקדמון מעול כתפי האנושות, תוך ייסורים, הטפות, נבואות זעם, נדודים בלא מקום קבוע לשהות בו, הדמות המשפיעה ביותר לאורך דורות ואשר רוחו שורה ופועמת על מיליארדי נוצרים בעולם.
האירועים המכוננים החל מהבשורה, ההריון ללא רבב, הלידה בבית לחם עפ”י המסורת, ההתגלות, הטבילה ורבים נוספים הם הבסיס להיווצרותה של דת חדשה, לאמונה בישוע ולתקווה לשובו כמשיח וכגואל באחרית הימים.
בסיור נעמיק בנושא הרקע לחג המולד ולאחריו. ימי הציפייה, האדוונט, הרקע לחג ולמנהגיו, מדוע נחוג בחורף דווקא ומי קבע זאת? מה הקשר לדמויות מיתולוגיות בהן סנטה קלאוס או פר נואל או סינטרקלאס?, מה תפקידם של האיילים? ,הארובה ,הגרביים ועץ האשוח? נעסוק במהות 12 הימים מעת הלידה ועד ההתגלות – האפיפניה. בנוסף, נשתלב בחגיגת חג המולד האורתודוכסי. ב1,582 תיקן גרגוריוס את הלוח היוליאני, עקב פער מצטבר בן 11-12-13 יום בין המניין הירחי לשמשי. הוא קבע את התיקון הגרגוריאני לפיו העולם המערבי כולל אנחנו נוהגים בעוד האורתודוכסים נותרו במניין ובלוח היוליאני מימי יוליוס קיסר.
לפיכך קיים פער בן 12 יום המתבטא בהיות חג המולד האורתודוכסי – 25 בדצמבר עפ”י הלוח היוליאני, 7 בינואר עפ”י הלוח הגרגוריאני. בליל החג, קרי, 6 בינואר, עת יסיימו הקתולים את חג האפיפניה – ההתגלות, יחלו האורתודוכסים לחוג ולציין חג המולד שלהם. אנו נסייר באתריהם, בהם כנסיה רוסית, רומנית ויוונית. השנה, נוצר מצב נדיר של “שילוש קדוש רב דתי”-קרי, ליל שבת אשר יאפשר לנו ליהנות מחווה יהודית בדמות אווירת השבת בשכונות החרדיות, הליכה עם משפחות ובודדים במיטב מחלצותיהם, בפסיעה שקטה ובזמן איכות משפחתי, להתענג על השבת.
נקנח את היום המיוחד הזה ב”טיש” חסידי, סעודת האדמו”ר בקרב חסידיו השרים וכל גופם אומר רינה על הפרנצ’עס, כעין טריבונות עץ ומתכת ניצבות לנוכח האדמו”ר וחבורת המכובדים של הקהילה.

הערה חשובה – יש לבוא בלבוש חם מאד, נשים בשום אופן לא במכנסיים לשכונות החרדיות, גברים להצטייד בכיפות.
יש להצטייד במזון, הסיור בשכונות החרדיות, בלא טלפונים, או כל מקור חילול שבת כלשהו.

איך נרשמים?

  • ההרשמה מראש בלבד ומחייבת קבלת אישור בדוא”ל חוזר!
  • מתקשרים אלינו או ממלאים טופס באתר
  • מוסרים פרטי אשראי כדי להבטיח את ההרשמה

הערות נוספות

  • יש להגיע בלבוש חם וצנוע, נשים בחצאיות וגברים עם כיפה לשכונות החרדיות
  • נק’ מפגש מדויקת ושעה ימסרו לאחר ההרשמה בלבד!
  • לקבוצות פרטיות, מלאו טופס ונחזור אליכם